Skleroterapia jest to metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, która polega na wstrzykiwaniu leków w chore, rozszerzone naczynia. Preparat uszkadza błonę wewnętrzną ściany naczynia w której z czasem tworzy się skrzeplina. Następnie, ściana naczynia ulega zwłóknieniu, sprawiając, że żylak lub pajączek staje się niewidoczny.
Skleroterapię stosuje się zwykle do pajączków oraz żylaków naczyniowych. W przypadku dużych żylaków, żył głównych oraz problemów z zastawkami żył, coraz powszechniejszą metodą leczenia jest skleroterapia piankowa Tessariego, która jest jedną z ch i najbezpieczniejszych metod usuwania żylaków. Proces podawana piany przeprowadza się za pomocą USG.
Skleroterapią leczy się również owrzodzenia żylakowe. Zabieg jest prawie bezbolesny, bezpieczny i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Niestety, przeprowadzony źle oraz bez pomocy USG, może prowadzić do powikłań tj. martwica tkanek, zakrzepica żył głębokich, a nawet amputacji kończyny. Zapraszamy do naszej kliniki w Krakowie, gdzie w sposób odpowiedni wykonamy cały zabieg.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu skleroterapii piankowej?
- zabieg nie jest wykonywany w okresie ciąży,
- należy włożyć luźne ubranie aby nie zerwać opatrunków,
- należy zabrać ze sobą elastyczną pończochę o II stopniu ucisku,
- na 4 tygodnie przed zabiegiem i 8 tygodni po nim nie wolno stosować antykoncepcji hormonalnej ani hormonalnej terapii zastępczej (odstawienie leków powinno odbywać się pod kontrolą lekarza).
Na czym polega skleroterapia?
Skleroterapia to zabieg mało inwazyjny i bardzo popularny w leczeniu żylaków. Proces leczenia w głównej mierze opiera się na wstrzyknięciu środka obliterującego, czyli takiego, który spowoduje zarośnięcie naczyń krwionośnych. Ważna jest także informacja o tym, iż preparat ten podawany jest wprost do rozszerzonych żył, ale także tzw. pajączków.
Metoda ta ma jedno zasadnicze zadanie. Substancja wstrzykiwana ma wywołać zamknięcie naczynia i tym samym wyłączenia go z obiegu, co poskutkuje poprawą. Dzisiejsza technologia pozwala zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w tej materii, ponieważ dodatkowo w tym sposobie leczenia można użyć ultrasonografii, która precyzyjnie określi położenie danego elementu. Takie zjawisko nazywane jest echoskleroterapią.
Warto także zauważyć, iż medycyna wymienia również inną bardzo skuteczną metodę leczenia. Otóż chodzi o tumescencję, która polega na celowym wywołaniu obrzęku, co skutkuje ściśnięciem naczynia i szybszą jego reakcją na podany specyfik. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta. Metody te pozbawione są ryzyka, czego nie można powiedzieć o operacji żylaków.
Jakie są przeciwwskazania?
Leczenie żylaków skleroterapią szczególnie polecane jest do usuwania żylaków kończyn dolnych, pajączków naczyniowych, ale także głębiej sięgających ubytków. Co ważne, temu leczeniu można poddać się osoba w każdym wieku, nawet z problemami niewydolności żylnej. To dodatkowo potwierdza, iż jest to zabieg nieinwazyjny, a więc bezpieczny.
Jednak są pewne ograniczenia, które wykluczają niektóre osoby. Przeciwwskazaniami mogą okazać się przede wszystkim: uczulenie na środek tzw. sklerosant; zakrzepica żył; infekcje zakaźne i wszelkiego rodzaju choroby układu krwionośnego; ciąża oraz karmienie piersią; problemem może okazać się także długotrwałe unieruchomienie. Jednak rekomendacji zawsze powinien udzielać lekarz-specjalista, który podejmie indywidualną decyzję o możliwym, bądź nie, przeprowadzeniu zabiegu.
Jak przebiega zabieg?
Sam proces skleroterapii nie należy do wyjątkowo trudnych. Ekspert w tej dziedzinie wpierw przeprowadzi wywiad i rozpocznie badnie USG dopplerowskie żył, co wskaże, które żyły mogą zostać zamknięte. Jest to bardzo istotny punkt wizyty, ponieważ dzięki tej wiedzy lekarz będzie wiedział, jaki i ile środka obliterującego może użyć podczas zabiegu.
Kiedy to zostanie ustalone, można przejść do właściwego już leczenia, a więc wstrzyknięcia preparatu w światło naczynia. Po zakończeniu tej czynności medyk opatruje kończynę lub zakłada opatrunek uciskowy. Wszystko to w celu przyspieszenia procesu zamykania żył, ale także zabezpieczenia przed wchłonięciem substancji przez inne zdrowe elementy układu krwionośnego.
Efektów prawidłowego leczenia można oczekiwać już po około 2 tygodniach od wizyty. Wtedy także znikają opuchlizna i zaczerwienienia w miejscach leczonych. Jednak to wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i wielkości żyły – na tej proces rekonwalescencji może trwać nawet do kilku miesięcy.
Statystyki i doświadczenie lekarzy pokazują, iż powikłania po takim zabiegu występują naprawdę rzadko albo w ogóle. Jeśli już coś się pojawia, to przebarwienia skórne, które znikają po kilku miesiącach, jednak takich przypadków jest naprawdę niewiele, a najczęściej są to osoby, które mają skłonności do tego typu urazów.
Umów się na wizytę w naszej placówce. Lekarze wykonujący zabiegi przeprowadzą lub zlecą wykonanie konkretnych badań w celu doboru sposobu leczenia rodzaju Państwa problemu i stopnia zaawansowania żylaków. To zwiększa szanse powodzenia zabiegu.
Pasujące hasła: skleroterapia Kraków, bezoperacyjna metoda leczenia żylaków Kraków, zabieg skleroterapii w Krakowie, leczenie żylaków i zmienionych naczyń żylnych kończyn dolnych, chirurg naczyniowy, żylaki na kończynach dolnych – wszystko o zabiegach laserowych, metody leczenia żylaków,