Czym jest kriochirurgia?
Kriochirurgia, w największym uproszczeniu, to metoda usuwania problematycznych miejsc w organizmie człowieka. Najczęściej stosowana jest w dermatologii, ginekologii lub przy korekcie małżowin nosowych i nosa.
Metoda ta jest bardzo precyzyjna i w niewielkim stopniu inwazyjna. Nie wymaga znieczulenia. Metoda polega na usuwaniu nieprawidłowych tkanek (niszczeniu tkanek) za pomocą niskiej temperatury. Na zamrożeniu chorej tkanki przy pomocy ciekłego azotu, który po kontakcie z ciepłym ciałem, szybko paruje i jest bezpieczny dla pacjenta. Ponadto kontakt z nim jest krótkotrwały i ograniczony wyłącznie do określonego miejsca. Dochodzi wtedy do oddzielenia zmienionej, nieprawidłowej tkanki od tkanki zdrowej.
Zabieg wymrażania odbywa się to przy pomocy, niewielkich rozmiarów urządzenia zawierającego ciekły azot wykorzystywany do leczenia. Podczas tego zabiegu dochodzi najpierw do obkurczenia naczyń krwionośnych, obniżeniem temperatury a po chwili do ich rozszerzenia.
Zastosowanie kriochirurgii
Kriochirurgia posiada bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i podczas leczenia zmian skórnych. Najczęściej stosowany jest przy różnego rodzaju zmianach dermatologicznych. Szczególnie wskazany jest u osób z delikatną skórą, z widocznymi pajączkami, rozszerzonymi lub pękniętymi naczyniami krwionośnymi umiejscowionymi na twarzy, dekolcie lub nogach. Bardzo dobre efekty daje też kriochirurgia przy usuwaniu blizn i znamion różnego rodzaju tj.np. kurzajki, brodawki (brodawki łojotokowe, brodawki płaskie), a nawet zmarszczki, czy keloidy łysienie plackowate.
Dermatologia bardzo często korzysta z kriochirurgii nie tylko z powodu jej skuteczności, ale dlatego, że jest bezpieczna i nie powoduje powstawania przebarwień czy blizn. Często kriochirurgia znajduje również zastosowanie w onkologii. Metoda ta jest wykorzystywana, gdy skóra objęta jest stanem rakowym lub przedrakowym.
Przeciwwskazania do kriochirurgii
Mimo to, że krioterapia jest stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna nie zawsze może być stosowana.
Nie zaleca się jej gdy u pacjenta występują następujące schorzenia:
- choroby serca i układu krążenia, takie jak: niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca lub zatory tętnicze;
- stany zapalne naczyń krwionośnych,
- stan pozawałowy,
- zapalenie żył,
- choroby nowotworowe,
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- choroby dróg oddechowych,
- choroby nerek i pęcherza moczowego,
- zespół Sudecka,
- zespół Raynauda,
Krioterapia niewskazana jest równie podczas infekcji i stanów gorączkowych, a także przy uszkodzeniach skóry i otwartych ranach. Nie zaleca się jej również przy uczuleniu na zimno i przy odmrożeniu.
Jakie są zalety i korzyści stosowania kriochirurgii?
Najważniejszą zaletą zabiegu kriochirurgii jest jej nieinwazyjność. Obejmuje on bowiem niewielki, wcześniej wyznaczony obszar. Nie wpływa więc na kondycję sąsiadujących tkanek. Ponadto, w większości przypadków zabieg wystarczy wykonać dwukrotnie, co zmniejsza koszt leczenia. Może być również, w razie potrzeby, łączony z innymi zabiegami.
Zabieg krioterapii można też wykorzystywać w przypadku nietypowych nowotworów lub takich, które trudno jest wyleczyć innymi metodami. Można go również zastosować u osób, które ze względu na wiek lub z innych powodów, nie mogą być leczone w tradycyjny sposób.
Kriochirurgia to metoda precyzyjna, nieinwazyjna i wielu przypadkach dająca znakomite rezultaty.
Jakie są wskazania do zabiegu kriochirurgii?
- brodawki wirusowe: zwykłe, płaskie, stóp
- znamię naskórkowe
- rogowacenie słoneczne
- gruczolak potowy, łojowy
- kłykciny kończyste
- mięczak zakaźny
Podczas zabiegu tuż po zamrożeniu tkanki odczuwa się pieczenie, które ustępuje zwykle po 5-10 minutach. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień i obrzęk, następnie powstaje pęcherz, który utrzymuje się ok. 7 -10 dni.
Zapraszamy do naszej kliniki medycyny estetycznej w Krakowie
Nasza placówka chętnie podejmie się kriochirurgii. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia konsultacji z lekarzem. Kriochirurgia Kraków – sprawdź naszą ofertę.