Mrożenie brodawek
Brodawka zwykła to w rzeczywistości hiperkeratotyczna grudka występująca na skórze, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej pojawia się ona na stopach, rękach bądź w okolicach intymnych. Zarazić można się nią niemal wszędzie: na basenie, siłowni czy przez kontakt bezpośredni. Wielkość i kształt brodawek jest bardzo podobny, mogą wywoływać ból i odczucie dyskomfortu, są też bardzo nieestetyczne. Pozbyć może się ich na kilka sposób, lecz zdecydowanie najskuteczniejsze będzie ich mrożenie.
Brodawki – gdzie występują na skórze?
Przeważnie wyróżnia się kilka rodzajów brodawek, do których należą: brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki zlokalizowane w okolicach intymnych tj. kłykciny kończyste. Jest to jeden z najczęstszych problemów, który zwalcza dermatologia kliniczna.
Brodawki mogą występować w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj w okolicy palców pojawiają się brodawki zwykłe, a ich wielkość wynosi od 5 do 10 mm. Brodawki stóp są już znacznie większe, bo mogą mieć nawet do 2 cm i pojawiają się na podeszwie stóp, a osadzone są głęboko, przez co mogą powodować zapalenia.
Sposoby usuwania brodawek
Usuwanie brodawek zaleca się nie tylko z powodu estetycznego, ale przede wszystkim ze względów medycznych. Rodzaj leczenia zależny jest przynajmniej od kilku czynników: miejsca pojawienia się brodawki, jej wielkości, a nawet wieku pacjenta.
Brodawki można usunąć chirurgicznie, lecz taki zabieg pozostawia zazwyczaj niewielkie blizny i obecnie nie jest zalecany. Inną metodą jest laserowe usuwanie brodawek. Najpopularniejszą jednak metodą usuwania brodawek jest krioterapia, czyli mrożenie brodawek. Zastosowanie niskiej temperatury powoduje bowiem zniszczenie chorej tkanki. Ta metoda może być stosowana zarówno w przypadku złośliwych zmian skórnych, jak również łagodnych, a co istotne, nie pozostawia żadnych blizn. Jest nie tylko uniwersalna, ale i bezpieczna, co czyni ją m wyborem.
Skutki uboczne mrożenia brodawek
Po zabiegu nie występują żadne nieodwracalne skutki uboczne. Przez kilka godzin po zabiegu w miejscu brodawki może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, a nawet pęcherzyk. Takie zmiany mogą utrzymywać się maksymalnie do kilku dni, a później samoistnie ustępują. Sam zabieg mrożenia brodawek jest prawie bezbolesny i bardzo szybki, gdyż procedura zabiegowa wynosi do kilkunastu sekund na jedną zmianę. Nie jest to zabieg jednorazowy, zwykle należy go powtórzyć.