• ul. Św. Tomasza 30 lok. 3, 31-027 Kraków
  • Pn. - Pt.: 10:00 - 19:00

BADANIE ZNAMION KRAKÓW

SPRAWDŹ OFERTĘ NA BADANIE ZNAMION W KRAKOWIE.

Badanie znamion Kraków

Warto wiedzieć, że każde znamię, jakie pojawi się na naszym ciele i budzi nasze najmniejsze zmartwienie powinniśmy przebadać w gabinecie medycyny estetycznej lub innego specjalisty. Nawet, jeśli jest to niewielki pieprzyk wyglądający nieco nienaturalnie. Komplet badań pozwoli nam bowiem nie tylko dobrać odpowiednią metodę usunięcia znamienia, ale i upewnić się, że nie jest wywołane ono poważniejszą jednostką chorobową. Warto również kontrolować rozwój wcześniej zauważonych znamion i blizn. Jeśli zauważymy, że powiększają się lub zmieniają kształt – czym prędzej powinniśmy zgłosić się do lekarza.

W jaki sposób bada się znamiona?

Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zbadanie i analizę właściwości danego znamienia jest badanie dermatoskopem. Jego wykonanie zaleca się każdej osobie, która zauważyła na swojej skórze przebarwienia lub tak zwane pieprzyki. Wykonuje się je między innymi przed zabiegiem usunięcia znamienia, aby upewnić się, że znamię to nie wykazuje cech złośliwości.

Badanie dermatoskopem jest zupełnie bezbolesne i może zostać przeprowadzone u każdego pacjenta. Jest jednym z tych badań, co do których przeprowadzenia nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań u jakiegokolwiek pacjenta.

Kto powinien zdecydować się na badanie znamion?

Badanie znamion zalecane jest każdej osobie, która dostrzegła na swojej skórze nietypowe zmiany – dotyczy to również tak zwanych pieprzyków. Na badanie takie należy zdecydować się natychmiast po tym, gdy dostrzeżemy objawy powiększania się lub zmiany kształtu znamienia. Może to bowiem oznaczać, że wystąpił u nas nowotwór skóry – czerniak. Tak, jak w przypadku innego typu nowotworów, również w przypadku czerniaka im szybciej nastąpi badanie dermatoskopowe (najczęstsza metoda), tym lepsze rokowania i większa szansa na wyleczenie. W przypadku wcześnie rozpoznanych nowotworów skuteczność leczenia sięga nawet 95%.

Warto wymienić grupy ryzyka, które powinny zwracać szczególną uwagę na kształt i ilość znamion na swojej skórze, a badanie znamion wykonywać prewencyjnie. Są to:

  • pacjenci powyżej 50 roku życia, posiadający na skórze powyżej 20 znamion
  • pacjenci z licznymi piegami na ciele
  • pacjenci o jasnej karnacji – przede wszystkim blondyni o niebieskich oczach
  • pacjenci korzystający z solarium, opalający się w sposób naturalny, lub z innych przyczyn narażeni na intensywny kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym
  • pacjenci, u których wykryto wrodzone znamiona z potencjałem zezłośliwienia
  • pacjenci, którzy już wcześniej leczeni byli na czerniaka, lub u których nowotwór ten wystąpi w najbliższej rodzinie.
  • pacjentki w ciąży i karmiące piersią
  • pacjenci o osłabionej odporności, również wywołanej lekami
  • pacjenci, u których przed ukończeniem 13-go roku życia doszło do poważnych poparzeń

Jaki lekarz może wykonać badanie znamienia?

Do wykonania badania dermatoskopem z reguły uprawnieni są lekarze kilku specjalizacji. Badanie dermatoskopowe skóry wykonywać zatem mogą dermatolodzy, lekarze medycyny estetycznej, chirurdzy, a także onkolodzy poszukujący zmian skórnych. Oczywiście, w wielu przypadkach również lekarze innych specjalizacji posiadają uprawnienia niezbędne do wykonywania tego typu zabiegów. Pamiętajmy, że każdorazowo takie badanie dermatoskopowe wykonywać musi lekarz zdolny do oceny jego wyników. Nie może więc zrobić tego chociażby pielęgniarka.

Badanie znamion – jak się przygotować?

Przed badaniem nie musimy wykonywać specjalnych przygotowań. Powinniśmy natomiast dokładnie obejrzeć powierzchnię naszej skóry, zwracając uwagę na miejsca trudno dostępne. Musimy bowiem dokładnie wiedzieć, w którym miejscu znajdują się nasze znamiona, zanim wykonamy badanie, a następnie informację tę przekazać lekarzowi.

Czasami zdarzyć się może bowiem, że przegapi on znamiona położone w trudno dostępnych miejscach – na przykład na skórze głowy. Jeśli wiemy, że znamię się tam znajduje, przekażmy mu tę informację, aby mógł wykonać jego oględziny.

Jak wygląda tradycyjne badanie znamion skórnych?

Omówimy teraz, jak wygląda tradycyjne badanie zmian za pomocą dermatoskopu.

Oczywiście, przed jego wykonaniem lekarze przeprowadzi z nami wywiad. Zapyta w jego trakcie między innymi o ilość i wygląd zmian, historię czerniaka w naszej rodzinie, a także występowanie u nas chorób przewlekłych. Pacjent odpowie również na pytania dotyczące korzystania z solarium, czy częstego i obfitego przebywania na słońcu. Samo badanie zaś jest nieinwazyjne oraz bezbolesne.

W jego trakcie lekarz dokładnie przyjrzy się wszelkim zmianom na naszej skórze, aby wykluczyć czerniaka. Badanie przebiega “od stóp do głów” – najpierw lekarz sprawdzi górne części ciała pacjenta, potem zaś przebada te dolne. Badanie dermatoskopem obejmuje również sprawdzenie stanu paznokci. Całe badanie trwa około 45 minut – w zależności od ilości zmian na skórze – a po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do domu. Otrzyma on również kartę zaleceń dotyczącą zmian wymagających dalszej ewentualnej uwagi, a także termin następnej wizyty kontrolnej.

Jak wygląda badanie wideodermatografem?

Teraz omówimy, jak wygląda badanie wykonane wideodermatografem. Jest to nowocześniejsza forma badania. Obecnie uważa się również, że jest to opcja o wiele skuteczniejsza w wykrywaniu czerniaka.

Wideodermatografia pozwala między innymi na zapisywanie zdjęć zmian na ciele pacjenta w celu porównania ich rozwoju.i zmian w nich zachodzących. Lekarz wykonuje badanie wideodermatoskopowe za pomocą specjalnej kamery, innej od tej wykorzystywanej w przypadku klasycznego badania. Po upłynięciu około trzech miesięcy od daty wykonania badania pacjent wzywany jest na kontrolę, w celu oceny ewentualnych zmian w kompozycji znamienia. Pozwala to na wypatrzenie oraz stałe monitorowanie tych znamion, które w przyszłości mogą zmienić się w zmiany nowotworowe.

Jak często należy badać znamiona skórne?

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu – badania znamion nie wystarczy wykonać tylko raz, zwłaszcza, gdy zachodzi podejrzenie, że część z nich może się zezłośliwić. Pacjent, który zgłosił się raz na wykonanie badania, po upływie określonego czasu zostanie zaproszony do gabinetu lekarskiego na kontrolę oraz powtórne wykonanie badania.

Kiedy będzie to miało miejsce? W zależności od wyniku pierwotnej diagnostyki znamion oraz ich ilości – w przypadku tradycyjnej dermatoskopii powtórne wykonanie badania odbędzie się po około 10-12 miesiącach, a następnie badanie powtarzane będzie przynajmniej raz w roku. W przypadku wideodermatoskopii – badanie należy powtarzać co 2-4 miesiące.

Jak wybrać zmiany, które obejrzeć powinien lekarz?

Absolutnie nie wybieramy zmian, jakie pokażemy podczas wizyty lekarzowi. Zobaczyć i zbadać powinien on każdą bliznę, pieprzyk i zmianę, jaka pojawiła się na naszym ciele. Potencjalnie bowiem każda z tych zmian może się zezłośliwić, a my nie mamy przecież możliwości jasnego określenia, w przypadku której zmiany do tego dojdzie. Nie warto więc ryzykować, ukrywając przed specjalistą zmiany skórne; nawet, jeśli znajdują się one w intymnym miejscu naszego ciała.

Na jakiej podstawie lekarz oceni nasze znamiona?

Jest wiele metod, z których korzystają lekarze. Najpopularniejszą i najprostszą jest trzypunktowa skala dermatoskopowa. Pomimo względnej prostoty, pozwala ona wykryć nawet łagodne postacie czerniaka i innych poważnych chorób skóry w blisko 97%.

Alternatywne metody często wybierane przez lekarzy to na przykład metoda ABCDE(lekarz ocenia znamiona na podstawie ich asymetrii, brzegów, koloru, rozmiaru oraz ewolucji w czasie) oraz bardziej złożona, 7-punktowa metoda Argenziano. Pamiętajmy, że tak naprawdę nie ma dla nas jako pacjenta znaczenia, jaką metodę dobierze lekarz. Ważne po prostu, by uzyskać profesjonalną i – miejmy nadzieję – pozytywną ocenę jakości skóry naszego ciała. Wczesne wykrycie, szybka i trafna diagnoza to szansa na całkowite wyleczenie.

Odwiedź nasze centrum medyczne. Skorzystaj z usługi badania znamion skórnych oraz innych zabiegów z zakresu dermatologii, chirurgii i medycyny estetycznej.

Badania znamion – słowem podsumowania

Znamiona skórne, powszechnie określane jako pieprzyki, są częstym zjawiskiem występującym u większości ludzi. Ze względów zdrowotnych istotne jest, by każde znamię, które budzi wątpliwości lub ulega zmianom, zostało poddane profesjonalnej ocenie przez specjalistów w dziedzinie dermatologii. Regularne badania mogą zapewnić nie tylko spokój ducha, ale przede wszystkim pozwalają na wczesne wykrywanie niepokojących zmian, które mogą wskazywać na rozwijające się schorzenia skóry.

Podsumowując, badanie znamion jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Regularne samobadania oraz wizyty u specjalistów umożliwiają wczesne wykrywanie podejrzanych znamion i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zmian skórnych, należy bezzwłocznie udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub innego kwalifikowanego dermatologa. Tylko kompleksowe podejście do zagadnienia pozwoli na zachowanie zdrowej skóry i szybką interwencję w razie potrzeby.

Podobne hasła: profilaktyczne badanie pieprzyków, badanie znamion dermatoskopem (badania dermatoskopowe), jak postępować w przypadku licznych znamion, wysyłanie znamion barwnikowych do badania histopatologicznego, usunięcie chirurgiczne pieprzyka, ocena zmiany skórnej, jak rozpoznać czerniaka, ocena niepokojących zmian barwnikowych, przyczyny występowania czerniaka, raka skóry, nowotwory skóry, wskazania do wykonania dermatoskopii, zmiana koloru znamienia, nieregularne brzegi, niejednolity kolor, badanie zmian skórnych o nieregularnym kształcie, znamię szybko rośnie.

Jak możemy Ci pomóc?