Blizny są najczęściej nieestetyczną pamiątką po niezbyt przyjemnych doświadczeniach takich jak zabiegi chirurgiczne, cesarskie cięcie, skaleczenia zakończone szyciem ran, poparzenia, trądzik, ospa. Bardzo często powodują dyskomfort psychiczny. Warto mieć świadomość, że nie musi on nam towarzyszyć przez całe życie. Nawet blizny, które osiągnęły swoją ostateczną formę i stały się pocelanowo białe można redukować.
Kiery rozpocząć leczenie blizn?
Najlepsze efekty w leczeniu blizn można osiągnąć podejmując się terapii kiedy blizny są jeszcze stosunkowo świeże i mają kolor różowy lub czerwony. Przez kilka miesięcy po zagojeniu się rany zawarty w skórze kolagen będzie się intensywnie przebudowywał, co będze miało znaczący wpływ na ostateczną strukturę blizny. Jest to więc moment by wspomóc te procesy.
Warto też zwrócić uwagę, że wraz z wiekiem skóra traci zdolność do samodzielnej regeneracji. Wysoki poziom kolagenu w skórze dziecka powoduje, że nawet głębokie zranienia potrafią zagoić się bez śladu. Skóra osoby dorosłej będzie wymagała dodatkowego bodźca z zewnątrz by pobudzić komórki macierzyste do produkcji kolagenu.
Metody leczenia blizn
Ze względu na różnorodność blizn, metoda leczenia blizn musi być dobrana indywidualnie na konsultacji ze specjalistą. Problemem może być ubytek tkanki (tzw. blizny zanikowe np. po trądziku), nierówna struktura (na przykład blizny pooparzeniowe) lub nadmiar tkanki (tzw. blizny przerostowe). Dodatkowo mogą występować zrosty oraz przebarwienia.
Każda blizna to kombinacja wszystkich tych czynników więc leczenie również jest złożone. Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzona czyli łączenie różnych metod leczenia.
Osocze bogatopłytkowe
Nie przez przypadek osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane przez lekarzy wielu specjalizacji m.in. ortopedii i stomatologii. Jest to technologia wysoce skuteczna w leczeniu urazów i niektórych schorzeń ze względu na biokompatybilność czyli zgodność tkankową pobranego materiału z obszarem poddawanym leczeniu.
O doskonałych efektach stanowi sposób pobrania materiału bezpośrednio z żyły pacjenta tuż przed zabiegiem. Oznacza to, że czynniki wzrostu zostają podane bezpośrednio w tkanki wymagające przebudowy i nie ma możliwości by własne płytki krwi zostały odrzucone przez organizm.
Terapia ta jest szczególnie skuteczna gdy ostrzykujemy świeże rany np. pooparzeniowe, blizny czerwone, czerwone rozstępy. Osocze bogatopłytkowe poprawia strukturę uszkodzonej tkanki, tworzenie włókien kolagenowych, przyspiesza tworzenie nowych naczyń.
Karboksyterapia
Zabieg polega na precyzyjnym wstrzykiwaniu niewielkich depozytów dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły we wskazany obszar. Dwutlenek węgla przenikający do otaczających tkanek zostaje zinterpretowany przez organizm jako deficyt tlenu.
Ten bodziec prowokuje zwiększony przepływ krwi, a wraz z nim tlenu i substancji odżywczych do obszaru poddawanego zabiegowi. Na skutek działań obronnych organizmu pojawia się stan zapalny, którego efektem jest wzmożona produkcja włókien kolagenowych (tych samych, których zerwanie jest powodem powstawania blizn i rozstępów).
Pełen proces regeneracyjny trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Zabieg dedykowany w szczególności poprawie kondycji rozległych obszarów skóry.
Terapia laserowa
Działanie lasera frakcyjnego CO2 polega na spowodowaniu kolumn mikrouszkodzeń w tkance bliznowatej, które otoczone są zdrową i nienaruszoną tkanką. W ten sposób skóra głęboka dostaje silny bodziec do intensywnej odbudowy i zmiany struktury.
Oprócz wysokiej skuteczności laseroterapii, zabiegi z użyciem laserów kosmetycznych charakteryzują się również ogromnym bezpieczeństwem. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie i tkliwość, jednak ustępują samoistnie i nie powodują szczególnego dyskomfortu u pacjenta.
Poznaj technologię lasera frakcyjnego CO2. Więcej o jego działaniu przeczytasz tutaj.
Kriochirurgia
Zabieg dedykowany leczeniu blizn przerosłych i keloidów. Jest to przerosła tkanka bliznowata, wykraczająca poza miejsce urazu, boląca, swędząca. Pacjenci obserwują jej powolny, stały wzrost. Kriochirurgia polega na zamrożeniu zmiany ciekłym azotem, który hamuje wzrost bliznowca.
Pasujące hasła: laserowe usuwanie blizn Kraków, jak usunąć blizny potrądzikowe, usuwanie blizn potrądzikowych, usuwanie blizn laserem, usuwanie blizn pooperacyjnych, metody laserowego usuwania blizn, chirurg naczyniowy, zabiegi medycyny estetycznej, laser frakcyjny na blizny – efekty zabiegu, zabiegi usuwania blizn, konsultacja kosmetologiczna w Krakowie.