Nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze wrodzonym często ujawniają się w późniejszym okresie i utrzymują się do końca życia. Wyróżnia się kilka rodzajów znamion, w zależności od tego z jakiej struktury skóry się wywodzą. Dlatego ważne jest badanie znamion, aby określić w jaki sposób możemy przeprowadzić ich usuwanie.
Badanie znamion w Krakowie
Odpowiednie zdiagnozowanie rodzaju znamion jeszcze szczególnie istotne. To bowiem od tej diagnozy zależy w jaki sposób będziemy ją leczyć lub usuwać. W naszej placówce w Krakowie przeprowadzimy szczegółowe badanie znamion.
Znamiona naskórkowe
Brodawki łojotokowe, zwykle mają kolor beżowo brązowy, chropowatą i szorstką powierzchnię. Występują u dorosłych i u osób starszych. Mogą pojawić się w każdym miejscu, poza podeszwami stóp i wewnętrzną stroną dłoni. Powstawanie nowych zmian nie jest związane z tymi już istniejącymi a jest efektem starzenia się skóry .Lekarz dermatolog dobiera skuteczną terapię laseroterapię CO2, elektroresekcję oraz łyżeczkowanie.
Znamię naskórkowe brodawkowate, jest to twarda o układzie linijnym zmiana. Znamię pojawia się w dzieciństwie i utrzymuje się do końca życia. Z reguły zajmuje jedną stronę ciała
i może być rozległa. Leczenie jest konieczne, gdy znamię zajmuję dużą powierzchnię i jest szpecące. Najlepszymi metodami na usunięcia zmian przez lekarza dermatologa jest laser CO2, krioterapia lub wycięcie chirurgiczne.
Znamiona przydatkowe
Znamiona wywodzące się z mieszka włosowego są łagodnymi guzkami, występującymi najczęściej na twarzy i owłosionej skórze głowy, np. znamię mieszkowe (trichofolliculoma), trichoadenoma, trichoblastoma, trichoepithelioma, tricholemmoma, pilomatrixoma oraz inne. Leczenie przez lekarza dermatologa jest możliwe laserem CO2 lub poprzez wycięcie chirurgiczne.
Znamiona wychodzące z gruczołów łojowych
·znamię łojowe – ma postać pojedynczego, żółtego lub różowego ogniska o brodawkującym wyglądzie. Nie jest pokryta włosami – widoczna od urodzenia (może z wiekiem zmieniać barwę na ciemniejszą). Zwykle występuje na owłosione skórze głowy oraz twarzy (czoło, policzki, małżowiny uszne). Znamię leczymy poprzez głęboką ablację laserem CO2 lub wycięcie chirurgiczne.(metoda dobrana przez lekarza dermatologa)
·hiperplazja gruczołów łojowych – to żółtawe, pojedyncze lub występujące w licznych skupiskach guzki o 1 – 3 mm wielkości i charakterystycznym, zwykle centralnym wgłębieniem. Spotykane u osób starszych. Guzki pojawiają się na czole, policzkach, nosie oraz na szyi. Skuteczną metodą leczenia przez lekarza dermatologa jest użycie lasera CO2 i krioterapii.
Znamiona wychodzące z gruczołów potowych
·gruczolaki potowe (syringoma) – najczęściej spotykane u młodych kobiet. Mają postać niewielkich, cielistych lub perłowych grudek. Zwykle umiejscowione na powiekach lub pod oczami, jednak w postaci wysiewnej, pojawiają się także na tułowiu i wargach sromowych. Optymalną metodą leczenia przez lekarza dermatologa jest zabieg laserem CO2.lub wycięcie chirurgiczne. Istnieje ryzyko nawrotu choroby.
·oblak, torbielak potowy
Znamiona naczyniowe
· naczyniak krwionośny – wypukłe, miękkie plamy lub guzki o charakterystycznym sinoczerwonym zabarwieniu. Zwykle obecny od narodzin, jednak często pojawia się w 1 – 2 tygodniu życia. Przez pierwsze pół roku, kształtuje się aby po roku osiągnąć ostateczny rozmiar. Większość naczyniaków, między 5 a 9 rokiem życia dziecka, wchłania się samoistnie, pozostawiając po sobie przebarwienie lub siateczkę widocznych naczynek krwionośnych. Skuteczną metodą leczenia przez lekarza dermatologa jest laser CO2, krioterapia lub wycięcie chirurgiczne.
· ziarniniak naczyniowy – wywołany urazem lub zakażeniem bakteryjnym. Zwykle pojedyncza zmiana o wilgotnej powierzchni, ma zabarwienie sinoczerwone, często krwawi i charakteryzuje się szybkim wzrostem. Najczęściej spotykany u kobiet ciężarnych lub u osób z powikłaniami po doustnej terapii izotretinoiną. Zwykle pojawia się na rekach oraz na twarzy. Lubi nawracać. Zmianę lekarz dermatolog usuwa laserem CO2, elektrokoagulacją lub poprzez wycięcie chirurgiczne.
· jeziorko żylne – miękka, grudkowata zmiana naczyniowa o niebieskim zabarwieniu, występująca na wargach lub małżowinach usznych. Zalecaną terapią przez lekarza dermatologa jest zabieg z użyciem lasera lub wycięcie chirurgiczne.
Znamiona barwnikowe –są wrodzonymi nieprawidłowościami skórnymi. Często ujawniają się w późniejszym okresie życia.
Znamiona barwnikowe naskórkowe
·znamiona płaskie – są to zmiany nabyte, rzadziej wrodzone. Występuje głównie w obrębie tułowia i kończyn. Odgraniczone od otoczenia, jasnobrązowe plamy z mniejszymi ciemnymi plamkami. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. Jeśli są usytuowane w miejscu narażonym na częste potarcia, mogą się przerodzić w złośliwy nowotwór skóry.lekarz dermatolog zaleca wycięcie chirurgiczne.
·plamy soczewicowate – wrodzone lub nabyte liczne zmiany skórne, odgraniczone od otoczenia o barwie jasnobrązowej lub ciemnobrązowej (podobne do piegów). Najczęściej pojawiają się na tułowiu, twarzy i rękach. Plamy soczewicowate słoneczne i starcze, pojawiają się poprzez przewlekłe działanie promieni UV lub w trakcie terapii PUVA, oraz u osób starszych o jasnej karnacji. Latem ciemnieją, mogą też samoistnie zanikać, natomiast plamy starcze mają charakter trwały. Złośliwe plamy soczewicowate są ciemne, nieregularnie zabarwione i wypukłe. Mogą być przyczyną raka czerniaka o stosunkowo łagodnym przebiegu. Najczęściej występują u kobiet i u osób starszych.
Znamiona barwnikowe komórkowe – często występujące znamiona w kolorze cielistym, jasnobrunatnym bądź ciemnobrunatnym. Mogą mieć różne formy np. płaskie, wypukłe, owłosione. Występują licznie u każdego człowieka (w szczególności rasa biała) a ryzyko ich zezłośliwienia w większości przypadków jest znikome. Do tych najgroźniejszych, zaliczamy znamiona dysplastyczne i wrodzone. Znamiona barwnikowe, pojawiają się już w dzieciństwie, natomiast najwięcej w wieku 20 – 30 lat. Zaniepokoić powinien nas fakt jeśli:
- znamię się powiększa,
- znamię ma nierówny koloryt i ogniskowe odbarwienia,
- występuje świąd i krwawienie
Znamiona barwnikowe w obrębie paznokci – charakterystycznie, biegnące wzdłuż płytki paznokcia pasmo o brązowym lub czarnym kolorze.
Znamię barwnikowe wrodzone – często jest duże i zajmuje rozległe powierzchnie, głównie na tułowiu. Zdarza się, że jego powierzchnia jest nierównomierna i owłosiona. W obrębie znamienia mogą powstać guzki, które w 10 – 15% przypadków złośliwieją.
Znamię Suttona (halo nevus) – jest to znamię barwnikowe, otoczone jaśniejszą obwódką. Spotykane najczęściej u dzieci, występuje głównie na tułowiu. Tendencje do tego typu znamion są rodzinne. Nie wymaga leczenia. Ze względów estetycznych,dermatolog zaleca usunąć chirurgicznie.
Znamię błękitne – jest odmianą znamienia melanocytowego z niebieskawym lub czarnym zabarwieniem. Występuje głównie na twarzy i kończynach. Jest to bezpieczne znamię, które nie przeradza się w nowotwór.
Znamię Spitz – czerniak młodzieńczy, który nie ulega zezłośliwieniu. Występuje u osób młodych, głównie na twarzy. Charakteryzuje się czerwoną lub siną barwą. Zwykle w obrębie znamienia znajdują się niewielkie guzki.
Znamię Reed – odmiana znamienia Spitz. Jest zmianą łagodną lecz szybkorosnącą. Zwykle występuje na kończynach, ma ciemnobrązowy kolor, jest płaska i niewielkich rozmiarów (do 1cm). Można je wyciąć chirurgicznie.
Znamię dysplastyczne pojedyncze – występuje u ludzi rasy białej w około 5 – 8%. Często jest rodzinnie. Może występować na całym ciele. Jest większe od zwykłych znamion, ma nieregularny kształt i zabarwienie. Umiejscowione na skórze głowy, może być niebezpieczne, ze względu na częste podrażnianie (czesanie, szczotkowanie). Istnieje możliwość rozwoju raka czerniaka, dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola u lekarza dermatologa.
Zespół znamion dysplastycznych – często występuje rodzinnie oraz wiąże się z możliwością rozwoju czerniaka złośliwego. Pojawiają się między 6 miesiącem o 30 rokiem życia.
Znamiona dysplastyczne mają następujące cechy:
- występują u członków rodziny,
- jest ich wiele,
- są o kilka milimetrów większe od innych,
- mają nieregularny kształt i kolor,
- są płaskie lub wybrukowane
Znamiona dysplastyczne wymagają regularnej obserwacji lekarza dermatologa oraz ochrony przed promieniami UV.
Jak wygląda usuwanie znamion barwnikowych?
Pod stwierdzeniem „usuwanie znamion Kraków” lub „badanie znamion Kraków” mieści się bardzo dużo działań. Te działania mają na celu najpierw diagnozę problemu, jego uszczegółowienie, a następnie eliminację. Odwiedź nasze centrum medyczne. Specjalista medycyny estetycznej odpowie na wszelkie pytania w trakcie konsultacji. Umów wizytę. Nie warto zwlekać.
Mówiąc o znamionach barwnikowych to tego typu znamiona, wymagają zachowania dużej ostrożności, gdyż ich ocena jest trudna, nawet przy pomocy dermatoskopu. Wczesne usunięcie zmiany, może uratować życie więc ogromną rolę odgrywa tutaj doświadczenie lekarza dermatologa.
W przypadku podejrzenia raka czerniaka, najbezpieczniejszą metodą usunięcia jest zabieg chirurgiczny i badanie histopatologiczne. Ze znamion barwnikowych nie wolno pobierać wycinków do badania (grozi to zezłośliwieniem zmian).
Podobne hasła: usuwanie znamion skórnych, zabiegi chirurgicznego usunięcia zmian skórnych przy znieczuleniu miejscowym, chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, laserowe usuwanie znamion Kraków, laserowe usuwanie zmian skórnych, chirurgiczne usuwanie znamion, znamiona skórne – przyczyny powstawania, znamiona barwnikowe – chirurgiczne usunięcie (komórek barwnikowych skóry), lekarz specjalista w usuwaniu znamion, zabieg usuwania znamion, usuwanie zmiany skórnej, lekarz medycyny estetycznej, specjalista dermatologii, zabieg zamykania naczynek, medycyna estetyczna, laser frakcyjny, punkty rubinowe, włókniaki miękkie, włókniaki twarde.
Laserowe usuwanie zmian skórnych – zapytaj o wolny termin.