• ul. Św. Tomasza 30 lok. 3, 31-027 Kraków
  • Pn. - Pt.: 10:00 - 19:00

Badanie USG Kraków

BADANIE USG KRAKÓW

USG jamy brzusznej – badanie na celu sprawdzić wygląd narządów wewnętrznych człowieka znajdujących się w tamtejszej części ciała (żołądek, nerki, wątroba). Umożliwia wykrycie niektórych nieprawidłowości oraz źródła bólu. Podczas USG dotykana jest wyłącznie skóra pacjenta, a samo badanie jest bezbolesne. Spośród wszystkich badań tego typu USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej.

Kiedy należy wykonać badanie jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej stosuje się najczęściej gdy u pacjenta pojawia się długotrwały ból brzucha i trzeba szybko i bez wykonywania specjalnych czynności zlokalizować problem. Kolejnym powodem jest występowanie niektórych chorób takich jak żółtaczka lub nowotwór.  Następnie stosuje się USG jeśli, chociaż nie ma bólu, pacjent ciągle wymiotuje, ma biegunkę, krwawi z pochwy, cewki moczowej i/lub odbytu, nagle stracił na wadze lub bez wiadomej przyczyny zwiększył się obwód brzucha. Oprócz tego wykonuje się te badanie także w celu zapobiegawczym, aby zdiagnozować ewentualne zmiany po niedawnym urazie brzucha. Badanie USG może nosić także miano przygotowawczego gdyż stosuje się je przed biopsją nerek.

Przygotowanie do USG – co należy wiedzieć?

Oprócz sytuacji nadzwyczajnych (gdzie dzień wcześniej należy zażyć środki przeczyszczające lub wykonać lewatywę), w których lekarz zleci dodatkowe czynności, nie trzeba specjalnie przygotowywać się na to badanie. Chcąc jednak uzyskać jak najlepszy widok na USG pacjent powinien kilka dni przed badaniem przerzucić się na lekkostrawne pożywienia, a kilka godzin przed samym badaniem nie jeść nic oraz nie palić papierosów. Gdy pozostaną dwie godziny do konsultacji, należy wypić 1 litr cieszy (herbata bez cukru lub niegazowany napój).

Przebieg samego badania

Sam przebieg badania polega na posmarowaniu skóry brzucha, lub głowicy maszyny specjalnym żelem zapobiegającym odbiciu fal. Następnie przykłada się narzędzie do ciała i jeździ po nim w zależności od obrazu jaki chce się otrzymać. Wyświetla się ono na monitorze i zarówno pacjent jak i lekarz może wszystko zobaczyć.

Uwaga!

W niektórych przypadkach USG jamy brzusznej robi się używając sondy odbytniczej. Najczęściej to właśnie wtedy badanie musi być poprzedzone lewatywą.

Jeśli więc szukasz badania USG jamy brzusznej Kraków (centrum) to zapraszamy Cię do naszej kliniki. Zespół profesjonalistów, dysponujący najnowocześniejszym sprzęt wykona kompleksowy zabieg. Zapytaj czy wykonujemy takie badania jak: usg tarczycy, usg stawów, usg węzłów chłonnych, usg ślinianek, układu moczowego, jamy brzusznej, stawów biodrowych, kończyn dolnych, jąder.

Umów się na badanie USG jamy brzusznej w Krakowie:

  • szczegółowe badania USG jamy brzusznej wykonane specjalistycznym sprzętem,
  • duża dokładność badania,
  • przed oraz po badaniu konsultacja z lekarzem specjalistą.
Inne nasze usługi:
Jak możemy Ci pomóc?