Czym różni się mezoterapia osoczem bogatopłytkowym od klasycznej mezoterapii?
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza uzyskiwany w procesie wirowania krwi pobranej z żyły pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera skoncentrowane czynniki wzrostu, które wspomagają mikrokrążenie skóry głowy i stymulują aktywność mieszków włosowych.
To właśnie sposób pozyskiwania materiału stanowi o doskonałych efektach zabiegu. Biokompatybilność czyli zgodność tkankowa niweluje ryzyko reakcji uczuleniowej bądź niskiej przyswajalności co może mieć miejsce u niektórych pacjentów w przypadku kuracji syntetycznym koktajlem substancji leczniczych.
Nie ma bowiem możliwości, żeby własne płytki krwi zostały odrzucone przez organizm. Jest to również propozycja dla pacjentów poszukujących produktów naturalnych lub z ryzykiem wystąpienia alergii.
Klasyczna mezoterapia polega na śródskórnym podaniu specjalnego koktajlu witamin, minerałów i aminokwasów. W jej skład wchodzą substancje odżywiające włosy, m.in. dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionkę organiczną oraz leki przeciwzapalne regenerujące strukturę włosa. Komponenty koktajlu dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jak wygląda zabieg mezoterapii skóry głowy?
Procedura zabiegowa przy obu zabiegach pozostaje ta sama. Jedyną różnicą jest to, że zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest poprzedzony pobraniem niewielkiej ilości krwi od pacjenta, którą następnie umieszcza się w wirówce. Po odwirowaniu krwi uzyskuje się gotowe do podania pacjentowi osocze.
Lekarz precyzyjnie ostrzykuje skórę głowy przy pomocy cienkiej igły wprowadzając substancje aktywne dokładnie w problematycznym obszarze. Następuje intensywne pobudzenie komórek skóry do procesów odnowy oraz stymulacja mieszków włosowych do aktywności. Sama iniekcja nie wiąże ze sobą szczególnych dolegliwości bólowych, jeżeli jednak pacjent posiada niski próg wrażliwości może skorzystać ze znieczulenia miejscowego w postaci kremu znieczulającego.
Zaleca się zaplanowanie kilku zabiegów w minimalnym odstępie 2 tygodni. W toku kuracji, odstęp między kolejnymi zabiegami może się wydłużać. Przed zabiegiem mezoterapii wymagane jest odstawienie leków rozrzedzających krew, aby zminimalizować powstawanie wybroczyn i siniaków.