LIFTING TWARZY KRAKÓW
Wewnętrzny wiek człowieka rzadko pokrywa się z jego wiekiem zewnętrznym. Czujemy się młodzi i pełni energii, ale w lustrze widzimy zmarszczki, „spływający” owal twarzy i zwiotczałą skórę. Chcąc cofnąć czas, wiele osób zaczyna myśleć o liftingu twarzy. Kto nadaje się do tego zabiegu, czy możliwy jest niechirurgiczny lifting twarzy i jakich rezultatów należy się spodziewać po liftingu twarzy?
Czy lifting twarzy jest dla mnie?
Z wiekiem zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, która tworzy rzeźbę twarzy, skóra traci jędrność i zaczyna wiotczeć. Lifting twarzy polega na redystrybucji skóry i usunięciu jej nadmiaru, co pozwala skorygować efekty ptozy grawitacyjnej, nadać nowy, „młodzieńczy” kontur twarzy i pozbyć się zmarszczek.
Lifting twarzy, czy to niechirurgiczny czy chirurgiczny, jest rozsądnym rozwiązaniem takich problemów jak głębokie fałdy nosowo-wargowe, zwiotczenie dolnej części twarz, ptoza (opadnięcie powieki) wokół kości policzkowych, skóra pozbawiona jędrności ze zmarszczkami, nadmiar tłuszczu na podbródku i szyi oraz zmiany spowodowane znaczną utratą wagi. Wszystkie te problemy są bardziej powszechne w starszym wieku, ale zależy to od osoby – niektórzy ludzie mają ptozę już w wieku 30-35 lat. Jest to powszechna usługa z kategorii chirurgii plastycznej czy szerzej medycyny estetycznej.
Dodatkowa uwaga: Należy zaznaczyć, że chirurgiczny lifting twarzy nie jest pierwszym środkiem do zachowania młodości. Ponadto, procedura ma wiele wad: możliwość wystąpienia powikłań po i w trakcie znieczulenia, długi okres rekonwalescencji, możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych, blizny, i tak dalej.
Przeciwwskazania dla pacjentów do zabiegu liftingu twarzy
Chirurgiczny lifting (chirurgia plastyczna) twarzy najczęściej zalecany jest osobom w wieku 40-60 lat, choć w praktyce doświadczonych chirurgów nierzadko zabiegowi poddawani są pacjenci w wieku 70 lat i starsi. Nowoczesne metody liftingu twarzy są mniej traumatyczne i dobrze tolerowane. Nie jest to jednak zabieg kosmetyczny, lecz chirurgiczny i ma swoje przeciwwskazania.
- wszelkie nowotwory (zwłaszcza złośliwe);
- naruszenie krzepliwości krwi;
- ciężkie choroby narządów wewnętrznych;
- niektóre choroby układu nerwowego;
- ciężkie nadciśnienie;
- padaczka.
Przeciwwskazaniami względnymi do zabiegu liftingu twarzy są ciąża, laktacja, choroby zakaźne i procesy zapalne, okresy zaostrzenia chorób przewlekłych i choroby skóry.
Metody operacji liftingu twarzy są coraz lepsze, stają się mniej traumatyczne, a rezultaty bardziej delikatne i przewidywalne. Pojawiły się nowoczesne metody niechirurgiczne.
Dziś liftingi twarzy są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, a wiele gwiazd ucieka się do nich, a niektóre z nich nie ukrywają faktu, że ich świeżość i młodość jest wynikiem pracy ich chirurgów. Cameron Diaz, Sarah Jessica Parker, Madonna, Tyra Banks, Catherine Zeta-Jones, Sylvester Stallone, Nicole Kidman, Demi Moore, Cher, Michelle Pfeiffer i wiele innych gwiazd przynajmniej raz w życiu poddało się liftingowi twarzy.
Niechirurgiczne metody liftingu twarzy
Perspektywa operacji przeraża wielu; w końcu jest to wystarczająco poważny środek z ryzykiem. Ponadto, operacja nie zawsze jest konieczna. W pewnym wieku można stosować mniej radykalne metody. Nieoperacyjne metody liftingu twarzy będą również odpowiednie dla osób, które z jakichkolwiek powodów mają przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej. Ważny jest czynnik finansowy – lifting twarzy bez operacji – wykonany przez kosmetologów będzie kosztował znacznie mniej.
Kosmetologia sprzętowa
Lifting jest jedną z głównych dziedzin kosmetologii sprzętowej. Istnieje wiele technik sprzętowych do liftingu twarzy, ale my przyjrzymy się tylko najbardziej popularnym.
Kriolifting polega na wystawieniu skóry na działanie niskich temperatur. Szok temperaturowy (a do krioliftingu używa się specjalnego urządzenia, którego dysza schładzana jest do temperatury minus 20 stopni Celsjusza) stymuluje produkcję własnego kolagenu, poprawia funkcjonowanie drobnych naczyń włosowatych, zmniejsza obrzęki, pomaga w usuwaniu produktów rozkładu. Dla uzyskania widocznego i trwałego efektu należy wykonać od 6 do 10 zabiegów.
Radiofrekwencja RF opiera się na działaniu energii o częstotliwości radiowej. Podczas zabiegu skóra nagrzewa się, co powoduje obkurczanie się włókien kolagenowych. W efekcie uzyskujemy gęstą, napiętą skórę. Pierwsze rezultaty będą widoczne już po 3-4 zabiegach, a w ciągu kilku miesięcy efekt będzie się tylko zwiększał.
Fototermoliza frakcyjna jest bardzo skuteczną techniką liftingu sprzętowego. Promieniowanie laserowe niszczy stary, „odpadowy” kolagen, dzięki czemu komórki skóry jakby budzą się i zaczynają aktywnie produkować nowy. Skóra staje się nie tylko gładsza, ale również odzyskuje zdrowy koloryt i blask. Aby osiągnąć efekt, konieczne jest przeprowadzenie co najmniej 3 zabiegów.
Ultradźwiękowy SMAS-lifting (Ultherapy) to zabieg, który podnosi głębsze warstwy twarzy i szyi (mięśnie, więzadła). W związku z tym już po jednym zabiegu występuje wyraźny efekt, który nasila się w ciągu kolejnych 3 miesięcy i utrzymuje się przez 3-5 lat. Mechanizm leczenia polega na działaniu fal ultradźwiękowych (analog konwencjonalnych ultradźwięków), wyraźnie dozowanych pod względem mocy i głębokości ekspozycji. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku USG zapewnia wizualizację oddziaływania (lekarz widzi na ekranie, na którym urządzenie jest przykładane do warstwy i widzi zmiany powstałe w tkankach miękkich.
Techniki iniekcyjne
Godna alternatywa dla chirurgii plastycznej. Pozwalają one na uzyskanie natychmiastowego i wystarczająco trwałego efektu, nie wymagają okresu rehabilitacji, nie mają prawie żadnych ścisłych przeciwwskazań, a ich koszt jest porównywalny z ceną kursu zabiegów sprzętowych.
Nici 3D to najcieńsze nici z materiału wchłanialnego, które wprowadzane są pod skórę za pomocą specjalnej kaniuli – elastycznej igły, która nie uszkadza tkanki. Nici tworzą „nowy” szkielet twarzy, napinając ją i wygładzając nawet głębokie zmarszczki i fałdy. Manipulacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie 30-50 minut, a jej efekt utrzymuje się do 2 lat.
Konturowanie polega na wstrzykiwaniu pod skórę preparatów kwasu hialuronowego. Jest to hipoalergiczny, biokompatybilny materiał, który daje możliwość wypełnienia głębokich zmarszczek i wymodelowania konturów twarzy. Zabieg jest bezbolesny i wymaga jedynie najprostszego znieczulenia miejscowego (zwykle stosuje się żel znieczulający), a efekty utrzymują się do 12-20 miesięcy.
Modelowanie wolumetryczne (soft-lift) jest metodą opracowaną w Szwecji. Jest to zabieg bardzo podobny do konturowania, ale w przypadku modelowania objętości wypełniacze są wstrzykiwane na większą głębokość. Pozwala nie tylko osiągnąć efekt liftingu, ale również przywrócić utraconą rzeźbę, skorygować asymetrię, poprawić kształt kości policzkowych i podbródka. Rezultat może być porównywalny z operacją plastyczną. Trwałość do 12 miesięcy.
Biorewitalizacja to wstrzyknięcie niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który daje silny efekt nawilżający i odmładzający. Metoda ta służy do korekcji zmarszczek związanych z wiekiem i przywrócenia zdrowego kolorytu. Jest to zabieg odpowiedni dla osób, które nie mają jeszcze problemów skórnych związanych z wiekiem, ale zauważyły już pierwsze oznaki starzenia się skóry i jest polecany dla osób w wieku 25-35 lat. Rezultat będzie cieszył oko przez około 1 rok.
Plazmolifting, metoda PRP to metoda odmładzania, w której osocze krwi pacjenta wzbogacone w płytki krwi jest wstrzykiwane w skórę. Zastrzyki z osocza znacznie poprawiają procesy metaboliczne w komórkach skóry i przyczyniają się do ich dotlenienia. W efekcie rozpoczyna się naturalny proces regeneracji, drobne zmarszczki zostają wygładzone, a cera poprawia się. W celach profilaktycznych tę procedurę można przeprowadzić nawet u młodych ludzi w wieku 25-30 lat. W wieku od 35 do 40 lat lifting plazmą najlepiej łączyć z innymi technikami, aby osiągnąć maksymalny efekt.
Mezoterapia to wstrzykiwanie substancji biologicznie czynnych, które potocznie nazywane są mezo koktajlami. Koktajl mezo dobierany jest w zależności od problemu, może zawierać różne witaminy, kwas hialuronowy itp. Przy pomocy mezoterapii można zwalczyć pierwsze oznaki starzenia, a także trądzik, przebarwienia i inne niedoskonałości. Wskazane jest poddanie się 3-4 zabiegom.