Żylaki to, niestety, coraz częstszy problem ujawniający się u coraz większej części społeczeństwa. Warto wiedzieć, że dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a na dolegliwość tę zapadają nawet osoby stosunkowo młode. Warto wiedzieć, iż pomimo faktu, że problem żylaków jest w istocie mało estetyczny, ich posiadanie nie powinno być powodem do wstydu.
Żylaki można zresztą w kompleksowy sposób leczyć – w dzisiejszych czasach metody leczenia mogą być zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a dzięki zdecydowaniu się na skorzystanie z nich ta przykra choroba może stać się tylko wspomnieniem.
Czym są żylaki i dlaczego usuwanie żylaków jest istotne ?
Żylaki to powstające przede wszystkim na nogach, choć, rzecz jasna zdarzają się również na innych częściach ciała, np. rękach – trwałe poszerzenie żyły nadające jej krętego przebiegu. Bardzo częstym rodzajem żylaków są żylaki żył powierzchownych – to właśnie ten rodzaj żylaków najczęściej jest widoczny gołym okiem na naszym ciele.
Choroba ta występuje u obu płci, niezależnie od wieku, choć warto podkreślić, że ryzyko zapadnięcia na nią zwiększa się z każdą dekadą naszego życia. Kobiety chorują nieco częściej, niż mężczyźni. Trudno określić jednoznacznie, co jest najważniejszą przyczyną powstawania żylaków. Wszystko wskazuje na to, że dużą rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne.
Musimy pamiętać, że żylaki nie są tylko problemem natury estetycznej. W zaawansowanych przypadkach mogą one prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu naszego zdrowia, czasami wręcz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Pacjenci, którzy zignorują swoją chorobę muszą liczyć się z tym, że z czasem niemal na pewno pojawią się konsekwencje i powikłania żylaków. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy po ich wykryciu jak najszybciej wdrożyli niezbędne leczenie.
W jaki sposób leczy się żylaki?
Niestety, świadomość społeczna na temat leczenia żylaków nadal jest stosunkowo mała. Wiele osób świadomie rezygnuje z podjęcia leczenia, obawiając się konieczności przeprowadzenia skomplikowanej operacji i wielotygodniowej rekonwalescencji.
Prawda jest natomiast taka, że dzisiejsza medycyna zna równie skuteczne, lecz o wiele mniej inwazyjne metody leczenia choroby – zwłaszcza na jej wczesnym etapie. Oferuje szereg różnego rodzaju zabiegów i metod. W zdecydowanej większości przypadków współczesne leczenie żylaków jest niemal całkowicie bezbolesne, zabiegi operacyjne zaś stosowane są tylko w bardzo zaawansowanych przypadkach. Jak zatem możemy pozbyć się tego przykrego problemu? Przedstawimy
Metody termiczne usuwania żylaków
Jedną z podstawowych metod jest ablacja, znana także jako leczenie termiczne żylaków. Na czym polega ten zabieg?
Skóra pacjenta jest miejscowo znieczulana w miejscu, w którym zostanie przeprowadzone leczenie. Następnie do żyły pniowej zostaje wprowadzony światłowód z laserem. Wytwarza on energię cieplną, podgrzewając temperaturę ścian żylnych do około 60-65 stopni Celsjusza, Na skutek podwyższonej temperatury niewydolna żyła odpiszczelowa (lub odstrzałkowa) zamyka się. Taki zabieg trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut i jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Okres rekonwalescencji wynosi zaś maksymalnie kilka dni.
Jednym z nowocześniejszych sposobów leczenia żylaków we wczesnym i średnio zaawansowanym stadium jest metoda usuwania żylaków parą wodną.
Zabieg ten jest, w gruncie rzeczy, bardzo podobny do wcześniej omawianej ablacji – on również należy do grupy metod termicznych. Największa różnica jest taka, że w tym przypadku do żył pacjenta wprowadzany jest specjalny cewnik medyczny, przez który podawana jest przegrzana para wodna. Po zabiegu wystąpić może zaczerwienienie skóry i delikatny ból lub uczucie dyskomfortu, które leczy się środkami przeciwzapalnymi. Negatywne objawy powinny ustąpić po kilku-kilkunastu dniach.
Być może najskuteczniejszą metodą termiczną jest zaś terapia RFA falami radiowymi.
Zabieg ten można wykonać na obu kończynach jednocześnie. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej metody, do żyły pacjenta zostaje wprowadzony specjalny cewnik. Jest on połączony z generatorem fal radiowych. Powodują one wzrost temperatury i kurczenie się żyły. Zabieg trwa od 25 do 35 minut, a czas rekonwalescencji wynosi zaledwie kilka dni.
Metody chemiczne leczenia żylaków
Podstawową metodą chemiczną leczenia żylaków jest skleroterapia. Wyróżnia się dwa sposoby jej przeprowadzenia – tradycyjną oraz piankową.
Tradycyjna metoda skleroterapii zakłada wprowadzenie do żyły płynnego środka chemicznego.
Zabieg polega na powolnym wprowadzeniu do żyły substancji czynnej w postaci polidecanolu i/lub siarczanu sodowego tetradecylu. Zabieg ten charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością, a także krótkim czasem jego trwania – w wielu przypadkach zabieg zostaje bowiem zakończony po około 20 minutach. Po wykonaniu zabiegu pacjent powinien przynajmniej przez 5-7 dni używać specjalnych opasek lub pończoch kompresyjnych.
Nowszą metodą powyżej przedstawionego zabiegu jest skleroterapia piankowa.
Dzięki dynamicznemu mieszaniu (już w trakcie wykonywania zabiegu) substancji leczniczej oraz powietrza, lek przybiera postać pianki. W takiej postaci charakteryzuje się on silniejszym działaniem, niż w postaci płynnej, co sprawia, że pacjent szybciej może spodziewać się pozytywnych efektów zabiegu. Przebiega on w niemal identyczny sposób, co omawiana przed chwilą skleroterapia tradycyjna. Piania, którą podczas zabiegu podał lekarz, w ciągu kilku dni zostanie wydalona z organizmu wraz z moczem.
Metody operacyjne usuwania żylaków
Czasami okazuje się, że w przypadku danego pacjenta najskuteczniejsze będzie leczenie operacyjne. Warto jednak pamiętać, że i tu medycyna estetyczna dokonała olbrzymich postępów – obecnie operacja nie jest już tak obciążająca dla pacjenta, jak jeszcze kilkanaście lat temu, zabieg trwa również o wiele krócej.
Podstawową metodą operacyjnego leczenia żylaków jest stripping
Operacja ta trwa zazwyczaj około 60-90 minut. W jej trakcie dokonuje się nacięcia pachwiny, a potem podwiązuje się żyłę odpiszczelową, którą następnie, za pomocą specjalnej sondy, usuwa się z ciała pacjenta. Następnie wykonywana jest miniflebektomia, czyli wyciągnięcie żylaków przez niewielkie nacięcia w skórze, za pomocą specjalnych haczyków flebologicznych. Jeśli pnie żył są wydolne, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu jedynie miniflebektomii, zmniejszając inwazyjność zabiegu.
Nowocześniejszą metodą wykonywania zabiegu jest kriostripping.
Kriostripping od tradycyjnego zabiegu różni się tym, że wprowadzona do organizmu pacjenta sonda ma temperaturę około -80 stopni Celsjusza. Pozwala to na skrócenie czasu operacji, zmniejszenie wielkości nacięć skórnych, a co za tym idzie nieprzyjemne dolegliwości po operacji zostają zminimalizowane.
Oczywiście, jak po każdej operacji, po zakończonym strippingu pacjentowi zakładane są szwy. Powinien on również nosić odpowiednie opatrunki oraz bandaż elastyczny. Warto dodać, że dzisiejsze osiągnięcia medycyny estetycznej sprawiły, że obserwacja pacjenta bezpośrednio po zabiegu nie jest już wymagana. Najczęściej tego samego dnia wraca on do domu.
Czym grozi zignorowanie żylaków?
Niestety, jeśli zignorujemy chorobę, jej przebieg będzie się jedynie zaostrzał. Nieleczone żylaki mogą również prowadzić do szeregu powikłań. Do najpoważniejszych z nich należą:
- zakrzepica żylna
- zapalenie żył
- krwawienia z żylaków
- przewlekła niewydolność żylna
- owrzodzenia żył
- zator tętnicy płucnej
Wiele z tych powikłań – między innymi obfite krwawienia z żylaków, czy zator tętnicy płucnej – może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie warto ryzykować. Stanowczo polecamy jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty każdej osobie, która zmaga się z żylakami. Pamiętać należy, że – tak jak w przypadku większości innych chorób – im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym mniej uciążliwa i inwazyjna będzie terapia.
Pasujące hasła: laserowe leczenie żylaków, chirurg naczyniowy, żylaki kończyn dolnych, laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych, chirurgia naczyniowa, laserowe usuwanie żylaków z kontrolą usg, operacja żylaków, chirurg ogólny, które metody usuwania żylaków dają najlepszą skuteczność, zabieg laserowego usuwania żylaków, placówka chirurgii naczyniowej, usg doppler.