Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest to choroba o nie do końca jasnych przyczynach powstania. Teorii na ten temat jest wiele, lecz żadne nie są potwierdzone badaniami naukowymi.
Łuszczyca ujawnia się u osób w wieku 10 – 40 lat a nawet po 70 roku życia, jest chorobą przewlekłą. Późna łuszczyca jest prawdopodobnie spowodowana przyjmowaniem niektórych leków (np. beta-blokerów). Pierwszy wysiew, pojawia się często po infekcjach tj. grypa czy angina.
Jak wygląda przebieg choroby?
W skórze bez zmian chorobowych, proces przemiany komórek, trwa zwykle 26 – 28 dni.
W przypadku łuszczycy, proces ten jest skrócony o około 4 dni. Efektem jest powstawanie twardych łusek, gdyż przez skrócony proces przemiany, stare komórki nie nadążają ze złuszczaniem.
Zmiany chorobowe (czerwone grudki, pokryte przesuszonymi łuskami), najczęściej występują na łokciach, kolanach i skórze głowy. Po ich zdrapaniu, pojawia się delikatne krwawienie. Łuszczycy towarzyszy stan zapalny skóry.
Z łuszczycą zmaga się około 2% populacji w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe w Azji oraz Afryce zachorowalność na tę przypadłość jest mniejsza. Mamy, więc wyższy odsetek ludzi chorujących na łuszczycę w krajach wysokorozwiniętych. Powodem tego może być intensywny tryb życia, stres oraz przetworzona żywość, używki (np. palenie papierosów). Liczne badania wykazały, że pojawienie się łuszczycy ma podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Mimo tego nadal nie znamy jednoznacznych przyczyn zachorowań na łuszczycę.
Więcej o łuszczycy
Łuszczyca jest przewlekłą, nieuleczalną oraz zapalną chorobą skórną. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych, zaczerwienionych zmian na ciele. Wykwity pokryte są łuską o srebrnym zabarwieniu. Skóra w ich miejscu jest zaczerwieniona, czuła na dotyk, uwypuklona oraz świecąca. Zmiany chorobowe przyjmują odmienny kształt, różną wielkość czy położenie. Wykwity najczęściej znajdują się na zewnętrznej stronie dłoni, kolan, łokci, twarzy czy miejsc intymnych. Stosując odpowiednie leczenie można doprowadzić do całkowitego ustąpienia zmian lub ich znacznej redukcji.
Pierwsze objawy łuszczycy – co robić?
Chorzy, którzy podejrzewają u siebie zmiany łuszczycowe powinni jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne jest szybkie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia . Do dyspozycji są różnorodne warianty pomocy – od preparatów miejscowych po leczenie biologiczne czy zabiegi medycyny estetycznej. To lekarz dermatolog powinien wskazać najlepsze możliwości w walce z łuszczycą.
Tradycyjne leczenie czy zabiegi medycyny estetycznej – co warto wybrać?
Leczenie łuszczycy rozpoczyna się głównie od zastosowania preparatów do użytku zewnętrznego. Lekarz za pomocą maści/kremów stara się usunąć łuski na skórze, a następnie zahamować nadmiernej proliferacji naskórka. Mowa tutaj o preparatach keratolitycznych, zawierających glikokortykosteroidy czy analogach witaminy d3.
Dodatkowo należy pamiętać o ciągłym natłuszczaniu skóry preparatami typu: maść cholesterolowa, lekobaza, mediderm, itp. Jeśli zmiany łuszczycowe objęły więcej niż 25% powierzchni ciała chorego, lekarz często zaleca przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które mogą nieść negatywne skutki uboczne dla organizmu. Warto zaznaczyć, że skuteczną metodą do zmniejszenia objawów łuszczycowych daje medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi: laseroterapię i karboksyterapię. Poddanie się owym zabiegom przez chorych na łuszczycę w żaden sposób nie koliduje z leczeniem szpitalnym.
Karboksyterapia w walce z łuszczycą
Karboksyterapia jest zabiegiem, w którym lekarz wstrzykuje w skórę CO2. Terapia dwutlenkiem węgla poprawia krążenie oraz dotlenia miejsce objęte chorobą łuszczycową. Zabieg łagodzi stany zapalne, zmniejsza świąd, zaczerwienienie oraz normalizuje skórę. Zabieg pozwala na zmniejszenie lub eliminację zmian łuszczycowych na okres ok. pięciu miesięcy.
Fototerapia oraz Laseroterapia
Kolejnymi metodami w walce z łuszczycą jest fototerapia (naświetlenie skóry promieniami ultrafioletowymi przez specjalistyczne lampy) oraz laseroterapia (naświetlenie skóry za pomocą lasera). Chorzy na łuszczycę powinni zastosować od 6 do 20 takich zabiegów. Zabieg zmniejsza wykwity łuszczycowe, niweluje łuski, ogranicza zaczerwienienia oraz świąd.
Pasujące hasła: łuszczyca stawowa, leczenie łuszczycowego zapalenia stawów, łuszczyca o podłożu genetycznym, łuszczycowe zapalenie stawów, centrum medyczne – leczenie łuszczycy Kraków.